Sklad: EKSRP – Evropski kmetijski sklad za razvoj podeželja
Trajanje operacije: april 2022 – april 2025
Partnerji: BSC, poslovno podporni center, d.o.o., Kranj, Društvo za zaščito konj in ostalih živali-Podružnica Center za konje s posebnimi potrebami Alisa, Multiverse,-dejavnosti za prosti čas, Andreja Košir, s.p., Občina Preddvor, Občina Jezersko, Občina Radovljica
Skupna vrednost operacije (neto upravičeni stroški + DDV): 167.086,58 €, od tega vrednost sofinanciranja EKSRP 127.936,25 € (85 %)
Opis operacije:
Operacija DOBRO SMO se bo izvajala z namenom izboljšanja kakovosti življenja in počutja ranljivih oseb (starejših, otrok in ostalih oseb s posebnimi potrebami, invalidov in drugih oseb z gibalno oviranostjo), povečanja njihove vključenosti v družbo ter zmanjševanje neenakosti.
Socialna izključenost ranljivih skupin ter skrb za tiste, ki potrebujejo institucionalno varstvo ali pomoč pri negi in razvoju, je na območju LAS Gorenjska košarica prepoznana kot precejšen problem. Zaradi pomanjkanja kapacitet in javno financiranih storitev so stiske, s katerimi se soočajo starostniki in osebe s posebnimi potrebami ter njihovi svojci ali skrbniki pri zagotavljanju potrebne pomoči, oskrbe in druženja, vse večje. Vse težave so v obdobju epidemije in širjenja okužbe Covid-19 prišle še bolj do izraza. Z namenom preprečevanja okužb so bili varstveno delovni centri med epidemijo občasno zaprti, v domovih za starejše pa so bili obiski svojcev prepovedani. Socialna izključenost in s tem občutki osamljenosti so se med ranljivimi osebami še povečali, kar je izzvalo ali celo povečalo težave v duševnem in fizičnem zdravju.
Z operacijo DOBRO SMO želimo ranljivim skupinam pomagati, jim ponuditi možnosti za izboljšanje počutja in kakovosti življenja ter večjo vključenost v družbo. Razviti bodo inovativni terapevtski programi spodbujanja dobrega počutja in gradnje telesnega in duševnega zdravja, ki bodo namenjeni starejšim, otrokom z motnjami v telesnem in duševnem razvoju ter osebam s posebnimi potrebami. Programi bodo temeljili na pozitivnih učinkih, ki jih ima na počutje in zdravje človeka preživljanje časa na svežem zraku, v gozdu in s konji s posebnimi potrebami. Sprehodi v gozdu izboljšujejo razpoloženje, znižujejo stres in visok krvni tlak, različne aktivnosti v gozdu pa pomagajo uriti osredotočenost, krepijo notranji mir ali le popestrijo utečene dnevne programe oskrbovancev varstvenih zavodov. Prav tako imajo pozitiven vpliv na človeka konji s posebnimi potrebami. So zelo senzibilni, zato je mogoče vzpostaviti izredno močno povezavo med njimi in osebami z različnimi zdravstvenimi, vedenjskimi in socialnimi stiskami. Druženje s konji je varen, umirjen in zdravilen način preživljanja prostega časa. Konji pozitivno vplivajo na psihično ravnovesje, izboljšanje koncentracije, ter spodbudijo mentalne procese. Starejše osebe se počutijo sprejete, koristne, aktivne, in najbolj pomembno, niso osamljene. Otrokom konji pomagajo razviti naravne temeljne veščine, ki jih potrebujejo za delovanje v družbi: skrb in empatijo, prijateljstvo, komunikacijo, prepoznavanje občutkov drugega bitja, umirjeno gibanje, koordinacijo, razumevanje in poslušanje. Osebe s posebnimi potrebami izkusijo izboljšano socialno motivacijo, samoregulacijo, upravljanje senzoričnega vedenja, izboljšano samokontrolo ter večje zaupanje.
Operacija bo posvečena tudi problematiki neenakosti gibalno oviranih oseb in odpravi arhitekturnih ovir za samostojen dostop do javnih prostorov, dogodkov in storitev.
Cilji operacije:
Aktivnosti operacije:
Rezultat operacije:
Koristne povezave: